6 Haziran 2015 Cumartesi

Amerika Gezi Notları 1 - Washington DC

3 yaşında bir "ergenle" Amerika gezisi nasıl olur, Amerika'da outlet mağazalar, marketler, yemek sorunu olan çocuğa Amerika'da ne yedirilebilir bunlardan bahsedeceğim biraz :)


Ankara'da yaşadığımız için ve nasıl olsa İstanbul'da da aktarma yapacağımız için, Washington DC uçuşunda Lufthansa'yı tercih ettim. Uçuşumuz Ankara - Münih, Münih - Washington DC olarak gerçekleşti ve böylece Ankara'da İstanbul'daki gibi bir pasaport kuyruğuna girmeden kolaylıkla pasaport işlemlerini halletmiş olduk. Münih'te de yine uçaktan çıktığımız kapıdan, diğer uçağa binerek İstanbul'da yapacağımız aktarmada yürüyeceğimiz kadar yol yürümemiş olduk :) Dulles International Airport
Uçak yolculuğunda yanınızda bebek veya çocuk varsa çok rahatsınız. Ankara'da da, Münih'te de yanımda götürdüğüm çorba, su, süt tarzında sıvı şeylerde hiçbir sorun yaşamadım. Elimizde direk gıda çantasıyla seyahatimizi gerçekleştirdik. Kaan genel olarak yemek yemeyi sevmediği için ve önümüzdeki 2 hafta boyunca da çok fazla iyi beslenemeyeceği için evden çıkarken yanımda besleyici olabilecek ve kolay yiyebileceği gıdaları almaya özen gösterdim. Uçuşta hiçbir problem yaşamadan Amerika'ya girişimizi gerçekleştirdik. Amerika'ya girişte de, uçakta verilen formda gıda getirdiniz mi sorusuna evet dediğimiz için bizi bagajların kontrol edildiği bir yere yönlendirdiler, burada bagajlar normalde x-ray'den geçiyordu, görevli bayan sebze veya et ürünü var mı dedi, hayır dedim ve valizlerimizi bakmadan, x-ray'den de geçirmeden direk bize yol verdi, dediğim gibi çocuklu olmanın avantajları, uğraştırmıyorlar :)

Tatil programımıza göre ilk 4 gün Washington DC'de olacaktık. Jetlag ilk gece kendisini gösterdi ve ilk sabah saat 4'de uyandık :) Ben belki 1 saat daha uyuyabilirdim ama Kaan kalkıp ben uyumayacağım anne oturacağım diyince mecbur hep beraber kalktık. Washington'da kaldığımız otelde kahvaltı almamıştık, zaten Ankara'dan çıkarken peynir, zeytin ezmesi, poaça, gözleme, sallama çay, süt gibi gıdaları annem ilk günler için stokladığı için odamızda kahvaltımızı yaptık çok da iyi oldu zira sabahın 4'ünde markete çıkamazdık :) Kaan ilk sabah annemin gözlemeleri ile kahvaltı yaptı, bir de nutellalı ekmek ve süt. 

Leesburrg Premium Outlets
Kahvaltıdan sonra kiraladığımız aracı almaya gittik ve gezimizin ilk durağı olan Leesburg Premium Outlets'e doğru yola çıktık. Amerika denilince ilk akla gelen hiç süphesiz bu outlet mağazalar bence. Oradaki fiyatlardan sonra insanın Türkiye'de alışveriş yapası gelmiyor desem yeridir. Gitmeden önce internette bulunan  www.premiumoutlets.com sitesinden VIP üye olmanızı ve gideceğiniz outlet için indirim kuponları almanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu kuponlardan birisi de gittiğimiz centerda ayrı bir kupon kitapçığı almanızı sağlıyor. Girdiğiniz her mağaza için hem çıktısını aldığınız kuponlara hem de kitapçığa bakarsanız hangisi daha yüksek oranda indirim sağlıyorsa onu kullanabilirsiniz. İlk gün yemekte Kaan yanımda getirdiğim sebze çorbasını ve yoğurt yedi. Yoğurt'un içerisine biraz da meyve koydum güzel bir öğün yaptım.Georgetown


Çocuklar için Amerika'ya gidişte jetlag çok sorun olmuyor, daha doğrusu uykuları geldiği zaman pusetlerinde uyuyorlar zaten, öğle uykusu gibi oluyor. Kaan için de öyle oldu, akşam normal bir saatte de yattı ve ikinci sabah hep beraber 7'de kalktık.Great Falls Park
İkinci günümüzde kahvaltımızı Great Falls'da yaptık. Amerika'nın parklarına hayranım zaten, çok da doğru bir karar vermişiz. Açık hava da su sesleri ile yine gözleme, philadelphia peyniri, zeytin ezmesi, nutella, meyve suyu, süt eşliğinde kahvaltımızı yaptık. Gözlemeleri otelde dolaba koymuştum ve otelden çıkmadan da mikrodalgada ısıttım. Great Falls'tan sonra Alexandria bölgesi ve Georgetown bölgesinde gezerek günü sonlandırdık. Bu arada size Amerika'daki nefis bir süpermarketten bahsetmek istiyorum; Wholefoods. Daha doğrusu organik market. Özellikle çocuklu aileler için süper! Envai çeşit yemek mevcut, Amerika'nın her yerinde de var. Ben özellikle Kaan'ı evde kalmadığımız şehirlerde bu marketten besledim. En az 4-5 çeşit çorba çıkıyor ve hepsi çok besleyici. Bunun dışında da çok çeşitli sulu yemekleri var. Dediğim gibi genelde Kaan için kullandık çorba ve sulu yemek reyonunu ama markette herkesin damak tadına göre bir şey bulmak mümkün. Fiyatları tabii diğer marketlere göre biraz daha tuzlu ama değer mi değer. Özellikle çocuğunuz varsa es geçmeyin, ben Türkiye'den yiyecek bir şeyler götürdüğüme dahi pişman oldum diyebilirim. Wholefoods içerisinde organik ürünler dışında bir şey satılmıyor. Çikolata, bisküvi, cips hiç alışık olduğumuz markalar değil o yüzden ama tabii daha bir rahat yediriyor insan. Ben sabahla kahvaltıları için Kaan'a bir de mısır gevreği ve badem sütü aldım. Badem sütünün bir sadesi var bir vanilyalısı, vanilyalısı şekerli. Kaan enterasan bir şekilde kesinlikle şekerli süt içmediği için ben sadesini içirdim hep. Kahvaltıda mısır gevreği ile beraber yedi. Wholefoods dışında eğer çocuğunuz yerse hamburger yedirebilirsiniz, tabii burada hamburgerden kastım hakiki hamburger, aklımıza gelen fast food hamburgerleri değil :) Kaan hamburger olarak yemiyor da içinin köftesini yedirdim ara sıra. 

Alexandria

AlexandriaÜçüncü günümüzde de Washington DC merkezde bulunan ve genelde turistlerin ilk gittiği bölge olan National Mall'u gezerek Washington DC gezimizi sonlandırdık.National Mall'a girişimizi White House tarafından gerçekleştirdik ve ilk olarak da White House'u görmüş olduk. Daha sonra sırasıyla Washington Monument, National WWII Memorial, Reflecting Pool, Lincoln Memorial, Korean War Veterans Memorial ve United States Capitol binasını gördük. National Mall için bir gün yeterli diye düşünüyorum. National Mall'da anıtlar dışında bir çok müzede bulunuyor ve müzelere giriş ücretsiz. Hepsine girelim derseniz iki gününüzü rahat alır. Biz kendimize iki müze belirledik sadece ve ikisini gezdik; National Air and Space Museum ve National Museum of Natural History. Ayrıca biz oradayken günlük limiti dolmuştu ama siz Washington Monument'a çıkıp şehre yukarından bakmayı da ihmal etmeyin derim.

White House
National Mall

Washington Monument from Lincoln Memorial

Lincoln Memorial
Lincoln Memorial

National Museum of Natural History
National Musuem of Natural History
Air and Space MuseumNational Museum of Natural History
Washington DC bana diğer ABD şehirlerine göre çok daha fazla düzenli ve temiz geldi. İnsanlar daha sakin, sabırlı ve kibar :) Caddeleri son derece temiz ve herkes çok düzgün giyimliydi. Genelde soğuk bir havası var diye pek sevilmez ama ben bu şehri sevdim :) 

Dördüncü günün sabahı Philadelphia'ya doğru yola çıkıyoruz :)1 yorum: